مطالعات مجموعه توریستی تفریحی

امتیاز 5.00 ( 2 رای )

در حال بارگذاری
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
Word
1.17 MB
275 صفحه
۱۰,۰۰۰ تومان
خرید

مطالعات مجموعه توریستی تفریحی

رساله مجموعه توریستی تفریحی

۲۷۵ صفحه

اهداف طرح

ما مسافران آشوب زده قرنیم . مسافران پرشتاب ولی بی‌‌انجام که به دور از روزهای روشن اساطیری در دام لحظه های غریب ماشینی ! در هیاهو گنگ شهرهای ( عصر سیمان) تپش روشن طبیعت را به یاد می‌‌آوریم و صدای زمزمه سبز و درختان را که روزگاری در دستهایمان جوانه می‌‌زد و در لحظه لحظه‌‌های زندگیمان به بار می‌‌نشست. امروز از جلوه های بیکران طبیعت تنها تصویر دوری از روزگاران کهن در خاطر داریم و آرزوهای لحظه های سبز گذشته را بر دل ! که گر چه دامان طبیعت سرزمینمان هنوز در گوشه و کنار گسترده است . جادوی شهرها، ما را از پرداختن به آنچه در آن ریشه داریم محروم می‌‌کند و تنها لحظه های اندکی را برای پناه بردن به آغوش روشن طبیعت باقی می‌‌نهد…

سرزمین ایران با گستردگی گونه‌‌های مختلف طبیعی در اقلیم‌‌های آب و هوایی گوناگون همواره محل سیر و سیاحت و بهره جستن پژوهشگران و گردشگران دور و نزدیک بوده است. زندگی گذشته ایرانیان نیز با طبیعت این خاک پیوندی ناگسستنی داشته است که با هجوم و گسترش شهرنشینی و افزایش مشغله های گوناگون زندگی در شهرهای بزرگ به ویژه در دهه های اخیر کم رنگ تر و محدودتر گشته است. اگر چه امکان دستیابی و استفاده مستقیم از طبیعت پاک و آزاد در شهرهای بزرگ غیرممکن می‌‌نماید حضور شهروندان این مناطق در جستجوی آرامشی که در محل فعالیت و زندگی خود بدان دست نمی‌‌یابند در اندک زمان فراغتشان به طبیعت سبز و آرام دهکده‌‌ها و مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا پناه می‌‌برند.

گسترش فرهنگ گردشگری و اندیشیدن راهکارهای مناسب جهت رفاه شهروندان در مناطق تفریحی و سیاحتی از جمله مواردی است که متأسفانه کمتر به آن توجه می‌‌شود. حمایت از تأسیس مراکز تفریحی به ویژه سعی در سرویس‌‌دهی مناسب این مراکز به شهروندان شهرهای بزرگ در مناطقی ییلاقی حومه می‌‌تواند تا حدود زیادی در احیاء پیوند گم شده طبیعت و زندگی ماشین‌‌زده شهری مؤثر واقع شوند.

شهر مشهد به عنوان یک کلان شهر زیارتی ـ سیاحتی با جمعیت ۲ میلیونی و سیل فزاینده زوار به ویژه در فصل‌‌های مسافرتی قطعاً نیازمند استفاده بهینه و ایجاد پیوند عمیق با طبیعت روستایی حومه خود می‌‌باشد. این امر افزایش امکانات تفریحی و اقامتی در مناطق ییلاقی اطراف را می‌‌طلبد که احداث مجتمع‌‌های توریستی، اقامتی از جمله این امکانات است.

و مجتمع تفریحی ، توریستی مغان ، با هدف پاسخگویی به نیاز شهروندان و سرویس دهی به زائران بارگاه ثامن الحجج در منطقه ییلاقی روستای مغان طراحی گردیده است که در ادامه بحث به خصوصیات آن خواهیم پرداخت.

در پایان بر خود لازم می‌‌بینم که از استاد ارجمندم جنای آقای دکتر غلامرضا وزین که مرا در شکل گیری و طراحی این پروژه همراهی و یاری نمودند سپاسگزاری نمایم.

همچنین از زحمات جناب آقای دکتر حاج رضا پور و نیز جناب آقای مهندس رضوانی ، جناب دکتر شجاعی ، جناب مهندس صحاف و سایر اساتید بزرگوار که در سالهای تحصیل، از وجود پرارزش ایشان بهره ها گرفته‌‌ام قدردانی و تشکر می‌‌نمایم . همچنین از تمامی دوستان و عزیزانی که در تهیه و ارائه این پروژه یاری رسان من بوده‌‌اند تشکر و سپاسگزاری می‌‌شود.

مقدمه

زندگی انسان بر روی کره زمین همواره در حال تغییر بوده و از ابتدائی ترین روش غارنشینی و عصر حجر تاکنون سیر تکاملی خویش را تحت هر شرایطی سپری کرده به طوریکه در روزگاران بسیار کهن نیز پیشرفت رو به جلو انکارناپذیر می‌‌باشد. لیکن در دویست ساله گذشته منحنی تغییر وضعیت زندگی شیب ملایم خود را به تدریج افزایش داده و می‌‌رود تا در مسیر هذلولی شکل خویش آینده‌‌ای غیرقابل تصور  پیدا کند در این میان سهم هر بخش از جامعه بشری به پیشینه وی و به تلاش خستگی‌‌ناپذیر و طرز فکر نخبگان آن بستگی دارد.

کشور ایران با تمدن چند هزار ساله‌‌ای که دارد دارای پیشینه قابل تحسین و همواره مورد توجه جهانیان و در تحولات نقش تعیین کننده ای داشته است. همین پیشینه از خود عناصری را به یادگار گذاشته که بررسی و تحقیق در آن موجب فخر و مباهات ایرانیان می‌‌گردد. ولی آیا تکیه برگذشته به تنهائی می‌‌تواند چراغ راهنمای مطمئنی برای آینده باشد .قطعاً با روند رشد و توسعه جهانی می‌‌بایست با تمسک به تمدن و فرهنگ گذشته بتوان دورنمای روشن فردا را نیز ترسیم نمود و به منظور تحقق این هدف راهی جز این نخواهد بود که از انفعال خارج و طرحی نو در انداخت. امروزه هر ملتی به فراخور استعدادهای بالقوه خویش در تلاش است تا در مقابل تأثیرپذیری از دیگران خود نیز بتواند تأثیرگذار بر آنها بوده و رسیدن به تعادل در وضعیت کنونی که اصل ارتباطات است کاری بس دشوار می‌‌نماید و آن کس پیروز میدان است که بتواند بدون افراط و تفریط هماهنگ با دیگران به پیش برود چرا که هر لحظه غفلت موجب سالها تأسف خواهد شد.

قطعاً هدف این مقاله بررسی کلیه کنشها و واکنشها نبوده و متولیان امور برنامه‌‌ریزی کلان کشور متوجه جنبه های متفاوت کار بوده و اندیشمندان به فکر راه حلهای منطقی بر پایه اصول مبرهن برای رسیدن به پاسخ قابل قبول هستند ولی با کنکاش مختصری می‌‌توان دریافت که در حال حاضر تأمین آرامش روانی انسان به درجه‌‌ای از اهمیت رسیده که بسیاری از مسائل را تحت الشعاع قرار داده و از مصادیق آن تقویت معنویت در درجه اول و ارتقاء اقتصاد جامعه در درجه بعدی قرار دارد.

شاید از ملموس‌‌ترین شیوه‌‌های دستیابی به این دو مقوله می‌‌تواند ایجاد فرصت برای تفکر و تعقل و اندیشه خارج از قفس زندگی متلاطم و پرهیاهوی ماشینی و برنامه‌‌ریزی در جهت بهبود وضعیت زندگی مردم از طریق راههایی همچون ارتقاء سطح آگاهی، افزایش سطح درآمدی مردم، آموزش بهر‌‌ه‌‌وری و … باشد.

 روش تحقیق

روش تحقیق به چهار بخش زیر تقسیم می‌‌شود.

 انواع تحقیق 

الف ـ بنیادی (گسترش مرزهای دانش)

ب ـ کاربردی (بنیادی، کاربردی ، اجرائی کاربردی )

ج ـ گزارش نمونه نادر و یا ارائه پیشنهاد نادر

(تحقیق فوق از نوع اجرائی کاربردی با نمونه نادر می‌‌باشد.)

روشهای اساسی تفکیک تحقیق

گونه تحقیق

هدف تحقیق

اهداف کلی

اهداف اختصاصی

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • پسورد فایل : www.jamadadi.com